Uncategorised
Описано практичну конструкцію простої та ефективної зарядної станції, яку легко і швидко збирають у домашніх умовах із недорогих поширених деталей
Ставилося завдання - швидко зібрати просту і недорогу зарядну станцію з автоматичним заряджанням від мережі, з мінімальними витратами, швидко і адаптовану до будь-яких типів акумуляторів. Умовою було створення максимально універсальної платформи, що підлягає різноманітному дооснащенню і експлуатується за принципом "вставив шнур в розетку і не паришся про те, щоб акумулятор був заряджений". Також умовою була максимальна економічність при живленні від акумуляторів. Іншими словами, потрібно було отримати максимальний ефект за мінімум грошей і часу.
Для спрощення і прискорення складання зарядну станцію вирішено було зібрати з використанням наявних у продажу готових модулів і гаражного мотлоху.
Схема і конструкція конкретної описаної зарядної станції спроектована і виконана виходячи з таких умов:
- Наявність великої кількості Li-Ion елементів акумуляторів формату 18650, які просять утилізації
- Можливість роботи як від внутрішньої, так і від зовнішньої акумуляторної батареї
- Діапазон вхідних напруг зовнішньої акумуляторної батареї 9-18 вольт (всеїдність)
- Автоматичне заряджання від мережі 220 вольт, що заряджає тільки внутрішню акумуляторну батарею
- Вихід на USB 5 вольт, 3-5 А
- Вихід на ноутбук 19 вольт 3 А
- Вихід на паяльник постійного регульованого (для регулювання потужності) 150 - 260 вольт 0,3 А (опціонально)
- Оскільки є зовнішній акумулятор 12 вольт 100 А/год 100 А/год і інвертор, формування ~ 220 вольт зарядною станцією не потрібне
- Наявність достатньої кількості гаражного утилю (гетинаксових панелей, металовиробів, старих вітчизняних радіодеталей, дротів, куточків і т. д.)
Для прискорення складання і здешевлення конструкції - максимальне використання гаражного мотлоху і розбирання (дротів, шпильок, гайок, текстоліту, діодів, транзисторів, роз'ємів і т. д.)
Зовнішній вигляд зарядної станції без верхньої кришки показано на мал. 1.
Мал. 1 Зовнішній вигляд зарядної станції
Зрозуміло, потреби в кожному окремому випадку можуть бути різними, наприклад, живлення паяльника не потрібне, а треба живлення 3-5 ноутбуків напругою не 19 вольт, а 21 вольт. Тому, важливіше керуватися ідеями і принципами реалізації, а не копіювати конкретну конструкцію. Але, для пришвидшення складання, якщо будуть відповідні побажання, викладемо й креслення.
За основу побудови було обрано принцип живлення пристроїв їхніми конкретними напругами, а не перетворення на 220 вольт, що відповідає принципу максимально високого ККД (Коефіцієнт Корисної Дії) при живленні від батарей. Ця економічність дає набагато довший час роботи від акумуляторів.
Інша ж топологія на основі покупного UPS (Uninterruptible Power Supply) або ДБЖ (Джерело Безперебійного Живлення) НАБАГАТО менш економічна і коштує дорожче, хоча і простіша в реалізації.
Опис електричної схеми та принципу роботи зарядної станції
Було обрано принцип on-line, коли живлення споживачів здійснюється через перетворювачі від акумуляторів, а акумулятори заряджаються, а напруга на них підтримується за наявністю напруги в мережі. Саме така топологія побудови має максимальний ККД при живленні від акумулятора і задовольняє принципу експлуатації "підключив і забув". Такий принцип побудови дає змогу розглядати таку систему як гнучку й універсальну платформу для побудови системи енергозабезпечення для дому та офісу. Ще одна важлива її перевага - можливість побудови і легкої адаптації до будь-яких типів акумуляторів. Наприклад, один з варіантів був побудований і відмінно працював на гелевому акумуляторі з однією замкнутою банкою! Така "невибагливість" до акумуляторів дає змогу застосовувати (після добору) навіть такі, що залишилися в майстернях із перепакування акумуляторних батарей, а, повірте досвіду, в кожному такому сервісному центрі кожного робочого дня залишається 10-100 елементів, які втратили місткість, але все ще придатні. Такі елементи можна знайти в майстернях з перепакування акумуляторів електротранспорту (електросамокатів, гіроскутерів тощо), ремонту ноутбуків і акумуляторного електроінструменту (шурупокрутів тощо). Такі акумулятори продаються задешево навіть на радіоринку. Інакше кажучи, акумулятор із того самого UPS, але під'єднаний до схеми on-line, здатний тягнути ті самі споживачі значно довше, ніж працюючи у своєму ж UPS. Пояснюється це тим, що перетворення з 12 Вольт у змінну 220, а потім назад у 5, 12 і 19 вольт НАБАГАТО менш економічне, ніж перетворення близьких постійних напруг.
Схему зарядної станції наведено на мал. 2.
Мал. 2 Схема зарядної станції
Заряд акумуляторів організовано джерелом живлення постійного струму U1, що має вихід 24 вольти 3 - 6 ампер стабілізованої або нестабілізованої напруги. Для прискорення складання можна застосувати готове покупне джерело живлення, а для здешевлення обійтися трансформатором з діодним мостом і згладжувальним конденсатором (див. мал. 11 Схема спрощеної зарядної станції). Режим заряду формується понижувальним перетворювачем U2, на якому необхідно до початку експлуатації відрегулювати кінцеву напругу заряду і силу струму.
Понижувальний перетворювач, застосований як U2, зображений на мал. 3
Мал. 3 Понижуючий перетворювач на LM25116, Uвх-6~40V, Uвих-1.2~36V, 20А, з регулюванням струму та напруги
Така двоступенева схема забезпечує модульність і не вимоглива до стабільності вихідної напруги блока U1. Передбачається, що схема заряду під'єднана до мережі постійно (навіть вимикач не передбачений) і заряджає акумулятори в міру необхідності. Ще в схему заряду акумуляторів входить діод D1, який призначений для усунення розряду акумуляторів через перетворювач U2, коли відсутнє живлення від мережі.
Тумблер S1 призначений для перемикання зовнішньої і внутрішньої батареї і має бути розрахований на достатню силу струму.
Діод D6 разом із запобіжником F1 утворює захист системи від переполюсовки.
Вольтметри DV2 - DV5 призначені для ретельнішого контролю напруг на секціях акумуляторів. Вольтметр DV1, назвемо його "головний", показує напругу, яка надходить на перетворювачі споживачів. Щоб вольтметри вмикалися тільки під час роботи або заряджання, передбачено схему, що складається з T1 - T5, R1, D2 - D5. Працює схема таким чином: Коли система відключена від мережі і не ввімкнений жоден перетворювач споживачів, польові транзистори закриті, оскільки на їхніх затворах, завдяки R1, нульова напруга. Якщо вимикачами S2 - S5 вмикається хоча б 1 споживач, або з'являється зарядна напруга на виході перетворювача U2, то через відповідний діод D2 - D5 подається напруга, що відкриває транзистори, і вольтметри вмикаються.
Крім вольтметра DV1 транзистор T1 вмикає також і 2 12-вольтових вентилятори FAN1 і FAN2, включені послідовно. Таке ввімкнення зменшить рівень шуму та споживаного струму вентиляторів і дало змогу обійтися без стабілізатора напруги, що надходить на них.
Перетворювачі споживачів вмикаються через запобіжники F2 - F4 вимикачами S2 - S5. Кількість і налаштування перетворювачів відповідають вимогам до конкретної зарядної станції, наприклад, перетворювач паяльника більшості користувачів не потрібен, але іноді потрібне під'єднання інвертора 12 вольт постійного струму в 220 вольт 50 герц. Така зарядна станція була виконана з 3-ма понижувальними перетворювачами, відрегульованими на вихід 13,5 вольт 10 - 12 ампер і живила інвертор з чистим синусом на виході. Чому на 13,5 вольт, а не на 12? І перетворювачі, і інвертор за такого налаштування мали більший ККД, а максимальна вхідна напруга інвертора за його інструкцією була 14 вольт.
Акумулятори, що застосовуються в цій зарядній станції
Під час роботи з акумуляторами слід дотримуватися техніки безпеки. Щоб уникнути вибуху, пожежі, хімічного отруєння інших негативних наслідків, категорично заборонено замикати елементи та батареї накоротко, перегрівати, перевантажувати струмом, більшим за допустимий, розбирати, чинити руйнівний механічний вплив. Особливо це стосується Li-ion і Li-pol елементів і батарей.
Вирішено було організувати акумуляторні елементи в батареї по 12 шт 4 послідовно (4S) і по 3 паралельно. Оскільки відбір відбувається досить повільно (4 придатні елементи, що виявилися придатними, ганяють в Opus-3100 4-6 годин), відбір елементів і набір у батареї тривав і після складання зарядної станції. Але загалом розміри 1 поверху дали змогу вмістити 7 таких акумуляторних батарей, тобто всього 84 елементи. Враховуючи, що середня ємність відібраних елементів близько 1700 - 1800 мА/год, то енергія такої батареї буде близько 500 Вт/год.
У розпорядженні опинилися 2 акумуляторні батареї 4S з 12 Li-Ion елементів, зі своїм вбудованим модулем BMS (Battery Management System) контролер (система управління батареєю) кожен, втомлені, але все ще на щось здатні, тому вирішено було використати їх як є (на схемі Bat1 і Bat2). Ще це зумовлено тривалістю відбору окремих елементів. Решту довелося дерибанити і проводити відбір кожного елемента на "профпридатність".
Мал. 4 Акумуляторні батареї, що застосовуються в описаній зарядній станції
Мал. 4 Акумуляторні батареї, що використовуються у зарядній станції
* число перед S означає кількість послідовно з'єднаних елементів.
Батареї були з'єднані паралельно, проміжні з'єднання в батареях також були виведені та з'єднані паралельно, а в підсумку - з'єднані на BMS (Battery Management System) контролер (система управління батареєю) U3, використання якого з літієвими акумуляторами обов'язкове. Його призначення - захист батарей від перезаряду і перерозряду, що зі свого боку позначається на збільшенні терміну служби батарей і безпеці їх використання. У разі виявлення перевищення напруги хоча б на одній з 4-х гілок акумуляторних батарей вище 4,2 вольта (перезаряд), BMS контролер розриває ланцюг заряду батарей. У разі ж виявлення зниження напруги хоча б на одній з 4-х гілок нижче 2,7 вольта (перерозряд), BMS контролер розірве ланцюг навантаження батарей. Цей BMS контролер, як і більшість інших, у разі спрацьовування захисту, розриває ланцюг мінуса акумуляторних батарей.
Схема кожної перепакованої акумуляторної батареї зображена на мал. 5.
Мал. 5 Схема акумуляторних батарей, що використовуються у зарядній станції
Кожна акумуляторна батарея має 2 виходи - силовий на 2 контакти мама і балансувальний на 5 контактів мама.
Вибір акумулятора
Однією з відмінних рис пропонованої схемотехніки є можливість роботи з будь-якими типами акумуляторних батарей напругою від 9 до 18 вольт. Принаймні, в цьому діапазоні напруг проводилися випробування. Так, наприклад, щоб перевірити роботу зарядної станції від зовнішньої батареї, під'єднали автомобільний акумулятор з однією банкою, що посипалася.
Але є одна суттєва умова: якщо збираємо, скажімо, блок акумуляторних батарей із кількох батарей, вони мають бути однієї й тієї самої електрохімічної системи. Тобто не можна в жодному разі вмикати паралельно, скажімо, батарею з Li-ion елементами з батареєю на свинцевій хімії, або з батареєю на LiFePO4 елементах. Повинен дотримуватися принцип, якщо обрана електрохімічна система, наприклад Li-ion або Li-pol, то всі елементи всіх батарей, увімкнених паралельно, повинні бути саме такої електрохімії.
Обійти це обмеження дозволяє перемикання батарей внутрішня - зовнішня, адже ці батареї не "зустрінуться" паралельно. Наприклад, в описаній зарядній станції внутрішня батарея 4S Li-ion, а в якості зовнішньої пробували і свинцево-кислотну автомобільну з 1 замкнутою банкою, і 6S LiFePO4 (на 18 вольт), і все відмінно працювало.
В інтернеті зустрічається думка, що батареї 6S свинцевої електрохімії (свинцево-кислотний, гелевий або AGM), 4S LiFePO4 і 10S NiCd або NiMH мають приблизно однакову напругу, приблизно 12 вольт, але ми все ж не рекомендуємо їх вмикати паралельно, тому що є деякі відмінності в їхніх зарядно-розрядних кривих.
Ще одна умова - як уже було сказано вище, елементи Li-ion, Li-pol і LiFePO4 обов'язково необхідно вмикати через BMS (battery management system) контролер.
Як уже згадувалося, елементи Li-ion, Li-pol і LiFePO4 можна "знайти" в майстернях, де перепаковують батареї для ноутбуків і персонального електротранспорту (електромобілів, електросамокатів, гіроскутерів тощо). Їх, а також елементи NiCd (нікель-кадмій) і NiMH (нікель-метал-гідрид) можна зустріти в майстернях з ремонту електроінструменту. Елементи, що дісталися таким чином, обов'язково перевірити на "профпридатність", тобто відібрати хоча б за ємністю, а бажано ще й за внутрішнім опором.
Опис конструкції зарядної станції
Конструкцію зарядної станції обрано двоповерховою, на першому поверсі акумуляторні батареї, на 2-му - уся електроніка і комутація. Зовнішній вигляд відсіку з електронікою без верхньої кришки зображено на мал. 6
Мал. 6 Зовнішній вигляд відсіку електроніки зарядної станції
Зовнішній вигляд передньої панелі зображений на мал. 7
Мал. 7 Зовнішній вигляд передньої панелі
Усі виводи акумуляторних батарей з'єднуються на 2-му поверсі паралельно на монтажній платі, на якій також зібрано схему з T1-T5, D2-D5, R1. Уся конструкція зроблена на роз'ємах, передбачаючи модульність. Діоди D1 і D6 досить потужні, змонтовані на окремому прямокутному шматку гетинаксу. Усі тримачі запобіжників зібрані на кронштейнах по краях для зручності контролю і заміни запобіжників.
Акумулятори були набрані з баків для елементів живлення, які відслужили свій термін і які не встигли здати в пункт прийому через брак часу. Іноді корисно буває збирати відпрацьовані елементи живлення для здачі в утиль, а не тупо викидати в сміття). З близько 400-450 Li-Ion елементів формату 18650 було відібрано за ємністю 60 найкращих, зібрано в 5 блоків по 12 шт на 14,8 вольт. Ще 2 акумуляторні батареї були у відносно робочому стані і зі своїми вбудованими BMS контролерами. Відбір проводився зарядно-тестувальним пристроєм Opus BT-C3100, який живиться безпосередньо від 12-вольтового акумулятора, для забезпечення безперебійності. Усередині кожного блоку встановлено термозапобіжник на 10А 85 град. (на загальній схемі не показано). Незважаючи на підбір елементів, спостерігався значний розкид характеристик як за ємністю, так і за внутрішнім опором. Тому було ухвалено рішення, з'єднати всі відповідні елементи кожного блоку паралельно. Ця ідея виникла ще на етапі підбору, тому в блоки елементи відбирали так, щоб до елемента з меншою ємністю опинявся паралельно елемент з більшою ємністю. Оскільки струми заряду-розряду відносно невеликі, підбором за внутрішнім опором було вирішено знехтувати.
Рекомендації щодо застосовуваних деталей
- Мережевий безкорпусний блок живлення на 24В 6А WX-DC2416 для здешевлення можна замінити на схему з трансформатором з діодним мостом і згладжувальним конденсатором (див. мал. 11 Схема спрощеної зарядної станції). У цьому разі трансформатор має бути потужності не менше 150 ват і мати вихідну напругу 17-25 вольт. Діоди випрямляча бажано ставити на струм не менше ніж 10А, наприклад, з давніх Д214А, Д215А, Д242А, Д243А, Д245А.
- BMS (Battery Management System) контролер знаходиться в інтернет-магазинах за запитом "BMS контролер 3-5S для Li-Ion акумуляторів з балансуванням". Перед встановленням має бути сконфігурований на 4S батарею. Конфігурація полягає у встановленні (напаюванні) перемичок 1 і 4 та видаленні перемичок 2 і 3 (якщо вони встановлені), див. мал. 8
Мал. 8 BMS контролер 3-5S для літієвих акумуляторів з балансуванням
Звичайно, якщо у вас літій - залізо - фосфатні (LiFePO4) елементи, то брати необхідно BMS контролер саме для них. Відрізняються контролери тільки типом мікросхеми. Для Li-Ion і Li-Pol йде BM3451TNDS-T28A, для LiFePO4 йде BM3451BHDS-T28A, важливо не переплутати.
- Понижувальний перетворювач U4 такий самий, як і U2, можна знайти в інтернет-магазинах за запитом "Понижувальний модуль DC-DC 20А 6~40V, 1.2~36V з регулюванням струму і напруги". Його попереднє налаштування принаймні на вихідну напругу обов'язкове. Зовнішній вигляд застосованого понижувального перетворювача зображено на мал. 3
- Підвищувальний перетворювач U5 можна знайти в інтернет-крамницях за запитом "Підвищувальний перетворювач 400 Вт на TL494 з регулюванням напруги і струму". Його попереднє налаштування принаймні на вихідну напругу обов'язкове.
Зовнішній вигляд застосованого підвищувального перетворювача зображено на мал. 9
Мал. 9 Підвищуючий перетворювач на TL494, Uвх-8.5~50V, Uвих-10~60V, 400Вт, з регулюванням струму та напруги
- Усі транзистори польові, можуть застосовуватися IRF510, IRF520, IRF540, IRF610, IRF614, IRF620, IRF630 і багато інших. Немає необхідності застосовувати все одного і того ж типу, можливий різнобій. На зарядній станції, що на фото взагалі застосовано BS170 тому, що попалися під руку.
- В якості перемикача батарей S1 необхідно застосовувати з достатнім струмом комутації, наприклад тумблер KN-402 або перемикач клавішний KCD7-302, з'єднавши всі групи паралельно.
- Діод захисту D6 на струм не менше ніж 10А, наприклад з давніх, часів СРСР Д214А, Д215А, Д242А, Д243А, Д245А. Ставити на радіатор не потрібно.
- Діод зарядки D1 потрібен для автоматичного увімкнення цифрового вольтметра DV1 з вентиляторами, а також для того, щоб акумулятори не розряджалися через зарядний перетворювач U2. Якщо його виключити, то під час зникнення напруги мережі 220В акумулятор буде додатково розряджатися через вихід U2. Діод краще вибрати із серії Шотткі, у нього нижче пряме падіння напруги, з максимальною напругою не нижче 30 В і максимальним струмом 10-40А (краще більше). Якщо діод вибрати з давніх Д214А, Д215А, Д242А, Д243А, Д245А, то напруга виходу зарядного перетворювача U2 має бути близько 17,2 - 17,4 вольт, якщо це діод Шотткі, наприклад, 30D40PT, 30CPQ060, PBYR1540CT, PBYR1540CT, STPS2045CT, то напруга виходу U2 у не навантаженому стані має бути близько 17,0 вольт. Якщо струм заряджання менше 5 ампер, до діод ставити на радіатор не обов'язково, якщо 5-10 ампер, то діод потрібно ставити на невеликий радіатор, як який підійде алюмінієва пластина завтовшки 1-4 мм і площею поверхні 30-100 см квадратних. Чим більша сила струму заряду, тим більша площа поверхні радіатора.
- Діоди D2 - D5 - малопотужні (сигнальні), 1N4148, КД220, КД223, КД509, КД510, КД513, КД521, КД522 з будь-якими літерами.
- Вентилятори на 12 вольт від старих комп'ютерних блоків живлення, бажано однакові.
Орієнтовні ціни на комплектуючі в листопаді 2022р. | ||
---|---|---|
Мережевий безкорпусний блок живлення на 24В 6А WX-DC2416 | 380 грн. | 1 шт. |
Понижувальний перетворювач із регулюванням напруги та струму | 180 грн. | 2 шт. |
Підвищувальний перетворювач на TL494 (для виходу на 19 В) | 220 грн. | 1 шт. |
BMS (Battery Management System) контролер 3-5S з балансуванням | 80 грн. | 1 шт. |
Цифровий вольтметр висотою цифр 0,28'' | 40 грн. | 4 шт. = 160 |
Цифровий вольтметр висотою цифр 0,36'' | 55 грн. | 1 шт. |
Роз'єми XT-90 тато-мама | 50 грн. | 1 набір |
Роз'єми XT-30 тато-мама | 10 грн. | 1 набір |
Тумблер KN-402 (для перемикання акумулятора внутрішній - зовнішній) | 150 грн. | 1 шт. |
Клавішний вимикач виходів | 15 грн. | 3 шт. |
Термозапобіжник 10 А 85 град. | 10 грн. | 6 шт. |
Послуги пошти близько | 170 грн. | |
Напевно щось забув, тому закладаю ще 160 грн (а, скоріше для рівного рахунку) | 160 грн. | |
Усього | 1900 грн. |
Гетинаксові панелі, шпильки, гайки тощо з гаражного утилю. Дроти - від старих комп'ютерних блоків живлення, діод, вимикач, штекери і роз'єми з розбирання, але якщо їх немає, то коштують вони сущі дрібниці.
Підготовка до складання
Перед складанням слід попередньо налаштувати BMS контролер U3, зарядний перетворювач U2, і вихідні перетворювачі U4 і U5.
- Підготовка BMS контролера U3 полягає у встановленні - видаленні перемичок 1-4 відповідно до кількості елементів батареї зарядної станції, увімкнених послідовно (для описаної зарядної станції це 4S), див. мал. 8. BMS контролер не потрібен, якщо використовується акумулятори свинцевої хімії (свинцево-кислотний, гелевий або AGM), а також NiCd і NiMH. Для LiFePO4 і Li-ion - Li-pol відповідний BMS контролер обов'язковий.
- Зарядний перетворювач U2 налаштовується залежно від застосовуваних акумуляторних батарей.
Його вихідна напруга встановлюється орієнтовно з розрахунку (кінцева напруга заряду на елемент)*(кількість елементів, з'єднаних послідовно (кількість S))+(падіння напруги на діоді D1). Для більшості акумуляторів кінцева напруга заряду на елемент для Li-ion і Li-pol = 4,2 вольт, для LiFePO4 = 3,7 вольт, для NiCd і NiMH = 1,38 вольт, і для свинцевої хімії (свинцево-кислотний, гелевий або AGM) = 2,3 вольта. Падіння напруги на діоді D1 залежить від типу діода, сили струму, що протікає через нього і його температури. Для звичайних потужних діодів це близько 0,6 вольт, для діодів шотткі це близько 0,2 вольт. В описуваній зарядній станції на виході U2 було встановлено напругу 4,2*4+0,6=17,4 вольта. Потім, у процесі експлуатації цю напругу було знижено до 17,2 вольта.
Його струм обмеження виходу встановлюється в межах від 0,1С до 0,2С, де С - ємність акумуляторної батареї, що заряджається. Якщо акумулятор свинцевої хімії (свинцево-кислотний, гелевий або AGM), рекомендований струм заряду 0,1С. Якщо використовується LiFePO4, то струм заряду можна збільшити до 1С. У разі використання акумуляторних батарей Li-ion, Li-pol, NiCd і NiMH, струм заряду може бути в межах 0,3 - 0,5 С. У будь-якому разі струм заряду не повинен виходити за межі 0,1С - 1С. Що вищий струм заряду, то коротший термін служби акумуляторів, але тим швидше відбувається заряджання. Для описаної тут зарядної станції було встановлено струм заряду 4 ампера.
- Перетворювачі для кінцевих споживачів налаштовуються відповідно до побажань експлуатанта. Для описаної зарядної станції перетворювач USB налаштовувався на 5 вольт 3 ампера, перетворювач живлення ноутбука на 19 вольт 3 ампера. Для перетворювача USB не варто розраховувати силу струму більше, ніж 2 ампера на розетку.
Збірка зарядної станції
Акумулятори підключаються до вже зібраної зарядної станції, тобто в останню чергу, після того, як монтаж буде ретельно перевірено, особливо на відсутність коротких замикань у ланцюзі акумуляторів.
Через те, що напруги на відповідних плечах акумуляторних батарей можуть виявитися різними, то під'єднувати їх бажано по одній і через зрівнювач, схему і фото якого зображено на мал. 10. Першу батарею підключаємо безпосередньо до зарядної станції, а другу через зрівнювач. Чекаємо кілька годин (ми залишали на ніч), поки напруги зрівняються, і перепідключаємо другий акумулятор безпосередньо, а 3-й через вирівнювач, знову чекаємо і так далі, поки всі батареї не опиняться під'єднаними безпосередньо до зарядної станції.
Схему і зовнішній вигляд зрівнювача напруг представлено на мал. 10
Мал. 10 Зрівнювач напруги. Схема та зовнішній вигляд.
Якщо ж підключати, не зрівнюючи напруги, то, якщо напруги на плечах сильно відрізнятимуться, може статися розігрівання акумуляторів з виходом їх з ладу, самозайманням і навіть вибухом. Насамперед це стосується Li-Ion і Li-Pol елементів.
Після того, як усі акумуляторні батареї під'єднано, рекомендуємо вирівняти напруги плечей за допомогою зовнішнього джерела. Визначаємо плече з найвищою напругою, а решту дозаряджаємо до його рівня. Річ у тім, що балансир на цьому BMS-контролері досить слабкий і сам буде балансувати всі батареї за велике число циклів заряд - розряд, а до цього акумулятори не зможуть працювати на повну ємність. Якщо ж передбачається, що елементів у батареї зарядної станції буде досить багато, то бажано застосувати більш просунутий BMS контролер з активним балансиром, що матиме ефект, але трохи дорожче коштуватиме.
Усунення неполадок і тонкощі застосування
Правильно зібрана з попередньо налаштованих блоків зарядна станція вже буде працездатна.
Один з найпоширеніших нюансів у роботі можна описати так:
- у процесі зарядки вона переривається, гасне вольтметр DV1 і зупиняються вентилятори.
Причина - незбалансованість плечей акумуляторів та/або занадто висока напруга встановлена на виході зарядного перетворювача U2. BMS контролер, таким чином, щоб уникнути перезаряду, відключає подачу зарядного струму.
Усунення слід почати з перевірки балансування плечей акумуляторної батареї. Напруги на плечах не повинні відрізнятися одна від одної більше, ніж на 0,02 вольта. Для зменшення різниці в напругах рекомендуємо заряджати плечі, де напруги нижчі, зовнішнім блоком живлення. На BMS контролері є своя індикація - горять червоні світлодіоди в тих плечах, де напруга вища, у такий спосіб індикуючи гасіння напруг. Власне, це і є пасивне балансування. Для ефективнішого балансування є BMS контролери з активним балансуванням, які не застосовують для гасіння напруги резистори, а перекачують енергію з плечей, де велика напруга, туди, де вона менша. Приклад такого BMS контролера для 4S LiFePO4 акумуляторів - DL4S-40A.
Якщо плечі відбалансовані, а BMS контролер все-одно перериває зарядку, можливо, контролер не відповідає типу акумуляторів, див. мал. 8. Якщо ж відповідає, слід перевірити вихідну напругу зарядного перетворювача U2 в ненавантаженому стані, якщо вона приблизно відповідає, то, можливо, на діоді D1 менше падіння напруги, ніж очікувалося. У цьому разі варто зменшити напругу на виході зарядного перетворювача U2 в ненавантаженому стані приблизно на 0,1 вольт. Якщо реакція BMS контролера не змінилася, слід ще зменшити напругу на вих. U2 на 0,1 вольт і так доти, доки BMS контролер не перестане відключати батарею наприкінці заряду.
- ноутбук під'єднаний і працює, але його батарея не заряджається.
Можлива причина - виробником ноутбука застосовується чіпування мережевого адаптера. Тільки чипований адаптер буде здатний зарядити батарею такого ноутбука. Виробники, помічені в чіпуванні адаптерів - Dell, Sony. Можливе рішення - купівля на радіоринку несправного адаптера для свого ноутбука і встановлення чіпа в зярядну станцію. У цьому разі вихід на ноутбук буде 3-провідним.
- адаптер USB налаштований на 5 вольт 20 ампер, а зарядка смартфона триває набагато довше 20 хвилин.
Причина схожа на попередню, «швидкі» зарядні також «домовляються» зі споживачами про «швидкість» заряду.
Зважаючи на нікчемність проблеми, рішення не шукали.
- під час заряду акумулятора (вбудованим зарядним заряджається тільки внутрішній акумулятор), вольтметр напруги на батареї автоматично вмикається тільки в положенні перемикача на внутрішню батарею.
Це особливість експлуатації, що дає змогу одночасно заряджати внутрішню батарею, а працювати вихідним перетворювачам U4-U6 від зовнішньої. Тоді вольтметр покаже напругу саме зовнішньої батареї, тобто тієї, від якої працюють вихідні перетворювачі. Є варіант схеми, де, якщо напруга зовнішньої батареї нижча від мінімуму, а перемикач батарей стоїть у положенні «зовнішня», то спалахує червоний світлодіод, що сигналізує про непридатність батареї, а головний вольтметр, якщо йде заряджання, показує напругу на внутрішній батареї. Це ускладнило схему і конструкцію і, тому в цій статті не наводиться.
Шляхи здешевлення і спрощення конструкції
Для здешевлення конструкції замість мережевого стабілізованого блока живлення на 24В WX-DC2412 можна застосувати інший з виходом 24В 3-5А, або навіть використати нестабілізоване джерело живлення, яке представляє собою мережевий трансформатор з первинною обмоткою на 220 Вольт і вторинною на 17-22 вольти, з випрямлячем і конденсатором, що згладжує, щонайменше 2000uF x 50V (краще 5000-1000uF), див. мал. 11. У будь-якому разі дотримання режиму заряду буде на перетворювачі U2.
Мал. 11 Схема спрощеної зарядної станції без додаткових вольтметрів та з силовим трансформатором в U1
Ще можна виключити зі схеми вольтметри DV2-DV5 (з польовими ключами T2-T5), особливо, якщо елементи для акумулятора нові або відібрані за однаковою ємністю плечей. У будь-якому разі BMS контролер намагатиметься балансувати плечі і якщо розбалансування серйозне - вимкне зарядку або навантаження.
Пропонований BMS контролер досить простий, але водночас має свою індикацію балансування, на яку також можна орієнтуватися.
Шляхи модернізації та дооснащення конструкції
Слід розуміти, що автор насамперед хотів поділитися принципами побудови та досвідом створення зарядних станцій, а потім тільки описом готової конструкції. Наприклад, за цим принципом було створено офісну зарядну станцію з тільки зовнішньою батареєю на 2-х 12-вольтових LiFePO4 (літій-залізо-фосфатних) акумуляторних батареях 100 А/год, сумарно 24 вольти, з живленням інвертора 4800 Вт, до 4-х ноутбуків, USB x 5, освітлювальної світлодіодної стрічки 12 вольт 5 ампер, JPON-модема 12 вольт і роутера 9 вольт. У ній був відсутній BMS контролер, оскільки він вбудований в акумуляторні батареї, був тільки 1 вольтметр, що показує сумарну напругу, і за яким можна орієнтуватися про рівень заряду батареї. В якості обох зарядних перетворювачів U1 і U2 разом виступало одне доопрацьоване промислове джерело живлення S-720-36 на 36 вольт 20 ампер, у якого вихідна напруга шляхом регулювання була знижена до 33,5 вольт, і заряд також ішов через подвійний діод шотткі D1, обмеження за струмом зменшили до 15 ампер. Для живлення ноутбуків використовували 2 перетворювачі по 800 ват і т. д., але початковий принцип залишився той самий. Ще, якщо використовується електрохімічна система на основі свинцю (свинцево - кислотні, гелеві або AGM акумулятори), для збереження їхньої працездатності критично важливо не допускати їхнього глибокого розряду. Для цього таку систему можна дооснастити сигналізацією та/або відсікачем напруги в разі зниження до певного рівня.
Загалом, універсальність платформи дає змогу будувати системи, обмежені тільки фінансами і фантазією майстра.
- Деталі
- Перегляди: 150
Представлено практичну конструкцію недорогого та ефективного Power Bank для швидкого самостійного складання, що забезпечує безперебійний доступ до Інтернету
Ставилося завдання - зібрати просту систему живлення для GPON модему та Wi-Fi роутера з підзарядкою від мережі, максимально автономну, відповідну принципу "підключив і забув", з мінімальними витратами, швидко та адаптовану до будь-яких типів акумуляторів. Додатковими умовами були максимальна економічність живлення від акумуляторів та доступність комплектуючіх.
Для спрощення та прискорення складання вирішено було зібрати повербанк, використовуючи наявні у продажу готові модулі.
Принципи побудови блоків безперебійного живлення
Було обрано принцип побудови on-line, коли живлення споживачів здійснюється через перетворювачі від акумуляторів, а акумулятори заряджаються і напруга на них підтримується за наявності напруги в мережі. Саме така топологія побудови має максимальний ККД при живленні від акумулятора і задовольняє принцип експлуатації "підключив і забув". Ще одна важлива її перевага - можливість побудови та легкої адаптації до будь-яких типів акумуляторів. Наприклад, один із варіантів був побудований і чудово працював на гелевому акумуляторі з однією замкненою банкою! Така "невибагливість" до акумуляторів дозволяє застосовувати (після відбору) навіть такі, які залишилися в майстернях з перепакування акумуляторних батарей, а, повірте досвіду, в кожному такому сервісному центрі, кожен робочий день залишається 10-30 елементів, що втратили ємність, але все ще придатних до роботи в такому приладі.
Інша ж топологія на основі покупного UPS (Uninterruptible Power Supply), (або ДБЖ (Джерело Безперебійного Живлення)) набагато менш економічна і коштує дорожче, хоча і простіше в реалізації. Іншими словами, акумулятор із того ж UPS, але підключений до схеми on-line, здатний тягнути ті ж споживачі в десятки разів довше, ніж працюючи у своєму UPS. Пояснюється це тим, що перетворення з 12 Вольт на змінне 220, а потім назад в 12 і 9 Вольт набагато менш економічне, ніж перетворення близьких постійних напруг.
Ще один варіант побудови схеми безперебійного живлення - використовувати USB powerbank з навішеними на нього перетворювачами, що підвищують вихідну напругу, для живлення модему і роутера. По економічності це набагато краще, ніж варіант із використанням ДБЖ, але там свої неоптимальності. До того ж USB повербанк іноді потрібний у вирішенні інших питань.
Опис конструкції
Схема Повербанку для живлення Wi-Fi роутера та GPON модему
Конструкція описаного повербанку виготовлена з розрахунку наступного:
- Топологія on-line, принцип "підключив та забув"
- Живлення Wi-Fi роутера - 9В, 200мА
- Живлення GPON модему - 12В, 200мА
- Наявність великої кількості NiMH елементів GP 380AFH, що благають про утилізацію.
Десь на форумах прочитав, що роутери TP-Link з живленням у 9В, можна живити напругою та 12В, але перевіряти, ризикуючи спалити роутер, не хотілося. Виходячи з цього, а також для забезпечення максимальної економічності при живленні від акумуляторів було вирішено застосувати 2 готових стабілізуючих імпульсних перетворювача.
Повербанк всередині, розташування компонентів
Ціни на комплектуючі на листопад 2022р.:
- Мережний безкорпусний блок живлення на 24В WX-DC2412 370 грн.
- Знижувальний перетворювач з регулюванням напруги та струму на XL4015E1 (для схеми заряджання) 110 грн.
- Знижувальний перетворювач із регулюванням напруги на XL4005 (для виходу на 9В) 65 грн.
- Підвищуюче - знижувальний перетворювач на XL6019 (для виходу на 12В) 140 грн.
- Цифровий вольтметр 105 грн.
- Послуги пошти близько 150 грн.
- Всього 940 грн.
Всі деталі доступні на місцевому радіоринку або можуть бути замовлені через інтернет.
Розташування електронних модулів
Акумулятори були набрані з бака для елементів живлення, що відслужили свій термін, які не встигли здати в пункт прийому через брак часу. Ось як корисно буває збирати відпрацьовані елементи живлення для здавання в брухт). З близько 150 NiMH елементів GP 380AFH було відібрано за ємністю 50 кращих, зібрано в блоки по 10 шт на 12 вольт. Відбір проводився зарядними пристроями Opus BT-C3100 і SkyRC MC3000, що живилися безпосередньо від 12-вольтового акумулятора, для забезпечення безперебійності. Opus BT-C3100 виявився для відбору саме цих елементів ефективніше, ніж SkyRC MC3000, хоча перший вважається побутовим, а другий професійним.
Акумуляторна батарея Powerbank з NiMH GP 380AFH x 50
Усередині кожного блоку встановлено термозапобіжник на 10А 85 град. (На схемі не показаний). Блоки з 10 штук були механічно скріплені один з одним за допомогою прозорого силікону та клею Момент-Кристал із зазором між ними 4-5 мм для охолодження. Незважаючи на підбір елементів, спостерігався значний розкид характеристик як по ємності, так і по внутрішньому опору. Тому було прийнято рішення з'єднати всі відповідні елементи кожного блоку паралельно. Ця ідея виникла ще на етапі підбору, тому блоки елементи відбиралися так, щоб до елемента з меншою ємністю опинявся в паралель елемент з більшою ємністю. Так як струми заряду-розряду невеликі, підбором з внутрішнього опору було вирішено знехтувати.
Повербанк вид збоку
Повербанк зовнішній вигляд
Мережевий блок живлення WX-DC2412 220V AC to 24V DC 4A max в якості U1
Знижуючий стабілізуючий перетворювач в якості U2. Має можливість регулювання як вихідної напруги, так і обмеження по силі струму, завдяки чому може використовуватися як зарядний для акумуляторів. Потенціометр, обведений червоним, встановлює силу струму, обведений синім, відповідно - регулювання вихідної напруги.
Знижуючий стабілізуючий перетворювач в якості U3. Має можливість регулювання вихідної напруги.
Підвищуюче-знижуючий стабілізуючий перетворювач в якості U4. Має можливість регулювання вихідної напруги.
Напруга виходу перетворювача U2 була встановлена 14,1 вольт, максимальна сила струму 1,5А, що відповідає струму заряду акумуляторної батареї близько 1,1А.
Гетинаксові панелі, шпильки, гайки тощо з гаражного брухту. Провід - від старих комп'ютерних блоків живлення, діод, вимикач, штекера і роз'єми з розбирання, але якщо їх немає, то стоять вони в радіомагазинах дрібниці.
Штекера до роутера та модему однакові 5,5х1,5 з плюсом посередині, мінус зовні.
Практика показала, що повного заряду акумуляторів вистачає більш ніж на 1 добу безперервної роботи.
Це опис конструкції на акумуляторах NiMH з елементів GP 380AFH.
Ще одна конструкція була зібрана на елементах LiFePO4.
Повербанк, складений з 3 x 4S LiFePO4
Якщо потрібний більший час автономної роботи, можна підключити додаткові акумулятори 12В паралельно основному або вибрати акумулятор більшої ємності. Можна підключати навіть автомобільний акумулятор (струм знижувального зарядного перетворювача при цьому можна збільшити до 3А), можна використовувати "акумулятор, що підсів", який вже не прокручує стартер. Знайомий зробив повербанк за цим "рецептом" і підключив його до автомобільного акумулятора, який відслужив років 5, у якого замкнуто 1 банк, каже, вистачає на приблизно 15 годин безперервної роботи.
Вибір акумулятора
Акумулятор можна ставити гелевий або AGM, як для блоків безперебійного живлення, 12В, 7-9-12 А/год. Також можна застосувати класичний свинцевий кислотний, гелевий або AGM акумулятор з посипаною (замкнутою) 1 банкою. І, звичайно, можна застосувати 4S (4 послідовно з'єднані елементи) акумуляторні батареї LiFePO4 та Li-Ion - Li-Pol, з відібраних елементів, але в цьому випадку відбір жорсткіший і застосування BMS (battery management system) (балансир, плата балансування) обов'язково. Li-Ion - Li-Pol акумулятори можна взяти в майстернях, де перепакують батареї для ноутбуків та електроінструменту. Якщо використовується кілька акумуляторних батарей, вони мають бути однієї електрохімічної системи. Якщо використовується, скажімо, свинцевий акумулятор із замкнутою банкою, то йому в паралель для посилення можна чіпляти такий самий свинцевий акумулятор із замкненою банкою. Можна навіть використовувати акумулятори на 6 Вольт, але в цьому випадку перетворювачі U3 та U4 мають бути підвищуючими. В рамках однієї статті складно описати всі можливі варіанти застосування акумуляторів у такому безперебійнику. У всіх випадках необхідно коригувати напругу вузла заряду (перетворювач U2).
Орієнтовна напруга виходу перетворювача U2
Акумулятор | Напруга на виході перетворювача U2 | |
---|---|---|
D1 не шоттки | D1 шоттки | |
Свинцевий, гелевий або AGM, 12В усі банки працюють | 14,2 - 14,4 | 13,9 - 14,1 |
Свинцевий, гелевий або AGM, 12В 1 банка замкнута | 12,0 - 12,2 | 11,7 - 11,9 |
NiMH, NiCd 10S | 14,2 - 14,4 | 13,9 - 14,1 |
LiFePO4 4S | 14,4 - 14,6 | 14,1 - 14,3 |
Li-Ion, Li-Pol 4S | 17,0 - 17,5 | 16,6 - 17,1 |
Li-Ion, Li-Pol 3S | 12,9 - 13,3 | 12,5 - 12,9 |
* число перед S означає кількість послідовно з'єднаних елементів.
Якщо в якості D1 використовується діод шоттки, напругу на виході перетворювача необхідно зменшити приблизно на 0,4 В. Щоб уникнути ексцесів з акумуляторами, та навантаженням (модем + роутер), усі перетворювачі мають бути налаштовані до включення до складу повербанку. Плутати + і - категорично не допускається.
Налаштування струму обмеження перетворювача заряду U2 відповідає принципу чим більша ємність акумулятора, тим більший струм можна ставити перетворювач заряду U2. Струм заряду акумуляторів = струму обмеження перетворювача U2 мінус струм споживання навантаження (модем + роутер) через перетворювачі. Струм заряду не доцільно знижувати нижче 0,1С і не повинен бути вищим за 1С, де С - ємність акумулятора. Чим більше струм заряду, тим швидше заряджаються акумулятори і тим швидше вони втрачають ємність у процесі експлуатації. Якщо струм заряду занадто малий, є ризик, що за короткий час акумулятор зарядитися не встигне. Є думка, що деяким середнім оптимальним струмом зарядки для свинцевих, гелевих і AGM є струм 0,2С, наприклад, для акумулятора 12В 7А/год., для решти типів акумуляторов 0,3С.
Слід пам'ятати, що автомобільні негерметичні свинцево-кислотні акумулятори в роботі виділяють шкідливі гази, тому їх краще розміщувати в приміщеннях, що провітрюються. Щоб значно зменшити виділення газів, а також для продовження служби такого акумулятора його слід експлуатувати в діапазоні температур 10-25°С, заряджати струмом не більше 0,1°С до напруги не більше 14,3°С. не глибше 10-11В.
Також слід дотримуватись правил експлуатації відповідних акумуляторів, основні з яких: не нагрівати вище 60oС, не допускати переполюсування, короткого замикання, перезаряду та перерозряду.
Діод D1 (в описаній конструкції застосований діод Шоттки SB340) потрібен для того, щоб акумулятори не розряджалися через зарядний перетворювач U2 та блок живлення. Якщо його виключити, то під час зникнення напруги мережі 220В акумулятор додатково розряджатиметься через зарядні ланцюги струмом близько 30 мА. Це на 7-8% скоротить його час безперебійної роботи. Як діод краще вибрати діод Шоттки, у нього нижче пряме падіння напруги, з максимальною напругою не нижче 30 В і максимальним струмом 3-6А (краще більше). Діоди, рекомендовані для застосування в якості D1: Шоттки: 1N5844, SB340, SB350, SB540, SB550, 1N5822 Звичайні: FR601 - FR607, FR501 - FR507
Регулювання
Регулювання просте і полягає в наступному:
- Регулювання модулів U2, U3 та U4 проводиться до монтажу у схему повербанку.
- Напруга на виході знижувального зарядного перетворювача U2 залежить від акумулятора, що застосовується, і орієнтовно встановлюється відповідно до таблиці, наведеної вище. Обмеження струму виходу понижуючого зарядного перетворювача U2 залежить від ємності акумулятора, що застосовується, і описано тут.
- Перетворювачі U3 і U4 налаштовуються на ті напруги, які потрібні конкретним споживачам (модему та роутеру).
На цьому регулювання закінчується.
Складання
Складання проводиться після регулювання модулів U2, U3 та U4. Зібраний повербанк слід ретельно перевірити на наявність переполюсувань та коротких замикань і лише потім з'єднувати з акумулятором та включати до мережі. Слід пам'ятати, що електроніка переполюсування не прощає.
Такого плану powerbank можна застосовувати як для систем відеоспостереження, для живлення домашніх роутерів і модемів, так і свічей ethernet провайдерів, щоб забезпечити безперебійність дротового інтернету. У цьому випадку можна спростити конструкцію, виключивши один із понижувальних перетворювачів.
Шляхи здешевлення, спрощення та модернізації конструкції
Для здешевлення конструкції можна використовувати замість знижувального перетворювача U4 лінійний стабілізатор напруги LM7809. Таке рішення трохи знизить ККД під час живлення від акумуляторів. Якщо в якості акумулятора буде використана 4S Li-ion або Li-pol, то замість U3 доцільно застосувати не підвищуюче - знижуючий, а дешевший понижувальний перетворювач або навіть лінійний стабілізатор напруги LM7812. Замість мережевого стабілізованого блоку живлення на 24В WX-DC2412 можна застосувати інший з виходом 24В 3-4А, або навіть використовувати нестабілізоване джерело живлення, що представляє собою мережевий трансформатор з первинною обмоткою на 220 Вольт і вторинною на 15 - 20 Вольт, щонайменше 1000uF x 50V. В цьому випадку стабілізація буде на перетворювачі U2. Якщо використовується свинцевий, гелевий, AGM або NiMH, NiCd акумулятор (без BMS контролера), має сенс зібрати відсікач навантаження за мінімальною заданою напругою на акумуляторах. Це може значно продовжити термін служби акумуляторів.
Ще помічено, що зарядний перетворювач U2, що рекомендується, при встановленому струмі заряду більше 1 А досить сильно гріється (але все-таки працює). Причина - його дросель, на якому китайці заощадили. Якщо потрібно струм заряду більше 1 А, бажано, а при встановленні зарядного струму більше 2 А обов'язково, або підібрати інший, потужніший перетворювач з регулюванням струму і напруги, або допрацювати цей, перемотавши дросель дротом трохи товщі і збільшивши кількість витків на 20%. Також можна встановити замість рідного дроселя, знятий з розбирання комп'ютерного блоку АТХ синфазний дросель.
Описана вище конструкція надає великі можливості для модернізації як щодо нарощування ємності акумуляторних батарей, так і добавкою нових функцій. Наприклад, можна перетворити повербанк на зарядну станцію, зробивши виходи на USB та/або на ноутбук чи інший гаджет, наявний у користуванні.
Для організації USB зарядки необхідний понижувальний перетворювач, налаштований на 5 вольт 3 ампери.
Понижуючий перетворювач на LM25116, Uвх-6~40V, Uвих-1.2~36V, 20А, з регулюванням струму та напруги
Включити його слід до акумуляторної батареї через запобіжник та вимикач. До його виходу можна підключити 2 USB гнізда, які легко можна знайти на радіоринку або в інтернет - магазинах. Ми ставимо гнізда з розбирання від старих материнських плат. До виходу перетворювача можна підключити світлодіод (через резистор), для індикації наявності напруги на USB виході.
Цей же перетворювач (налаштований відповідно, як описано вище) рекомендується застосовувати як зарядний U2, якщо ємність акумуляторної батареї перевищує 10 А/год.
За таким же принципом можна зробити вихід на живлення ноутбука (зазвичай 19 або 21 вольт), для цього знадобиться перетворювач, що підвищує, налаштований на відповідну вихідну напругу і силу струму ампер 5-10.
Підвищуючий перетворювач на TL494, Uвх-8.5~50V, Uвих-10~60V, 400Вт, з регулюванням струму та напруги
Вмикати його в схему слід також через запобіжник та вимикач. Вихід рекомендуємо робити на парі мама-тато роз'ємів XT30, тата підключаємо до покупного кабелю, з роз'ємом живлення ноутбука. Такий кабель також можна знайти на радіоринку або в інтернет-магазинах.
Ще ідея - так само оснастити повербанк освітлювальним світлодіодом або стрічкою.
Тому рекомендуємо, якщо передбачається робота з акумуляторами великої ємності, залишити запас місця для додаткових перетворювачів та для вашої фантазії.
Замість заключення
Цією статтею автор хотів поділитися не так готовою конструкцією, скільки принципами та ідеями, покладеними в її основу.
Ще слід розуміти, що безперебійний інтернет буде гарантовано у разі використання GPON (Gigabit Passive Optical Network) (оптоволоконної) технології передачі даних. Ця технологія пов'язує безпосередньо провайдера та користувача та не вимагає наявності проміжних роутерів та свічів. У разі використання проводового каналу зв'язку по кручений парі потрібні проміжні роутери і свічі, яким також необхідне безперебійне живлення. Зазвичай провайдери не турбують себе забезпеченням безперебійності живлення апаратури, що стоїть поза їхніми приміщеннями. Це призводить до того, що якщо шляхом проходження сигналу між провайдером і вами буде відсутнє електроживлення, навіть у разі безперебійності живлення вашого роутера, доступ в інтернет буде відсутній. Адже на шляху прямування сигналу, що йде по кручений парі зустрінуться десятки свічів, хабів та роутерів, що також вимагають живлення. Іншими словами, якщо у вас провідний інтернет, то для забезпечення безперебійності доступу потрібно перейти на GPON (оптоволокно). Для цього зазвичай достатньо залишити заявку у свого провайдера.
- Деталі
- Перегляди: 199
Робота з пробником істотно змінила наше
уявлення про електролітичні конденсатори,
їх якості та виробників...
Одним із найненадійніших радіоелементів в електронній апаратурі був і залишається електролітичний конденсатор. Найчастішою причиною виходу з ладу є «висихання» електроліту, що призводить до підвищення ESR (equivalent series resistance) еквівалентного послідовного опору (ЕПО). При вимірюванні тільки ємності «підсохлого» конденсатора різниця зі справним практично не видно. Крім того, в більшості випадків вимір ємності вимагатиме вилучення конденсатора зі схеми, що не завжди зручно, а процес випаювання – впаювання згубно відбивається на самих конденсаторах.
На підставі досвіду конструювання та експлуатації подібних приладів наводимо порівняння приладів різних видів та форматів для вимірювання та індикації еквівалентного послідовного опору (ЕПО, ESR) електролітичних конденсаторів.
Вимоги, покладені в основу розробки нашого приладу для перевірки електролітичних конденсаторів – індикатора еквівалентного послідовного опору:
1. Можливість перевіряти конденсатори не випаюючи зі схем.
1.1 Щоб зменшити вплив схеми, в якій стоїть електроліт, не нашкодити їй, і водночас мінімізувати її вплив на точність вимірювання, напруга на відкритих щупах не повинна перевищувати 200 мВ (менше відкривання напівпровідникових np переходів).
2. Портативність, зручність, практичність.
2.1 Прилад має бути виконаний у вигляді пробника, адже немає необхідності в точному вимірі ESR, похибка вимірювання в 20 - 30% цілком задовільна. До речі сказати з досвіду - нагрівання електролітичного конденсатора від кімнатної температури до температури пальців (33-35 град.) знижує ESR в середньому в 1,5 рази. Точний вимір ESR виправдано хіба що за умов заводів, які випускають електролітичні конденсатори, для поточного контролю продукції. Та й швидкість реакції на світлодіодну індикацію набагато швидше, ніж цифри дисплея. При цьому, щоб розширити діапазон вимірювання, логарифмічна індикація краща, ніж лінійна. Логарифмічна індикація дозволяє охопити ширший динамічний діапазон на тій самій кількості світлодіодів, ніж лінійна.
2.2 Прилад повинен бути акумуляторним з автономною роботою не менше 8 годин. Цього вистачить, щоб використовувати прилад на виїзних роботах, у відрядженнях не тягаючи з собою ще й адаптер, який важить більше, ніж сам прилад.
2.3 Захист від заряду вимірюваного конденсатора. Пробник не повинен бути пошкоджений або пошкодження повинні бути мінімальними у випадку, якщо вимірюваний конденсатор виявиться зарядженим.
3. Для забезпечення відповідної точності та усунення залежності індикації від ємності, у схемі повинен бути присутнім синхронний детектор.
4. Частота вимірювання має лежати в межах 30 – 200 кГц
Пробник – вимірювач – індикатор еквівалентного послідовного опору (ЕПО, ESR) електролітичних конденсаторів. Технічні характеристики останньої версії приладу
Прилад призначений для оцінки ESR (equivalent series resistance, еквівалентного послідовного опору, ЕПО) електролітичних конденсаторів без випаювання (від'єднання) із схем.
Змінна напруга на розімкнених щупах не більше 200 мВ, що виключає вплив зовнішніх ланцюгів на показання приладу, а напруга, що наводиться, не виведе зовнішні ланцюги з ладу.
Частота вимірювання 100 кГц +- 20%
Діапазон оцінюваного ESR 0.1 - 5.0 Ом.
Світлодіодна індикація з логарифмічною шкалою. Кількість світлодіодів індикації 10.
Діапазон ємностей конденсаторів, що перевіряються від 0,1 мкФ і більше.
При під'єднанні витримує розряд конденсаторів напругою до 50 В.
Живлення від вбудованого Li-ion акумулятора.
Повної зарядки акумулятора вистачає на 10 годин безперервної роботи приладу.
Тривалість повної зарядки не більше 3 годин.
Схема контролю зарядки вбудована в прилад.
Зарядний адаптер - від мобільних пристроїв Nokia старого зразка (тип ACP-7E 3.7V 355mA 1.3VA).
Пробник – вимірник – індикатор ESR (еквівалентного послідовного опору, ЕПО) електролітичних конденсаторів (електролітів). Спрощена конструкція (прототип) для перевірки електролітів.
Достатня простота конструкції пробника та ефективність у роботі, перевірена вже 10-річним досвідом експлуатації як у майстерні, так і на виїзді. Прилад призначений для оцінки ESR (equivalent series resistance, еквівалентного послідовного опору, ЕПО) електролітичних конденсаторів без випаювання (від'єднання) зі схем.
Змінна напруга на розімкнених щупах не більше 200 мВ.
Частота вимірювання 40 кГц + - 20%
Діапазон оцінюваного ESR 0.2 - 5.0 Ом ділиться на 2 піддіапазони 0.2 - 1.0 Ом і 1.0 - 5.0 Ом.
Світлодіодна індикація з логарифмічною шкалою. Кількість світлодіодів індикації 5.
Діапазон ємностей конденсаторів, що перевіряються від 1,0 мкФ і більше.
При під'єднанні витримує розряд конденсаторів напругою до 300 В.
Живлення здійснюється від вбудованого Ni-Cd акумулятора номінальною напругою 6 В, ємністю 80 мА/ч.
Повної зарядки акумулятора вистачає на 6 годин безперервної роботи приладу.
Тривалість повної зарядки не більше 3 годин.
Схема контролю зарядки вбудована в прилад.
Зарядний адаптер - від мобільних пристроїв Nokia старого зразка (тип ACP-7E 3.7V 355mA 1.3VA).
Мал.2 Зовнішній вигляд готової конструкції пробника - індикатора ESR електролітичних конденсаторів.
Мал.3 Вид приладу для перевірки електролітичних конденсаторів із боку друкованої плати.
Рис.4 Структурна схема пробника - індикатора ESR електролітичних конденсаторів. частотою 35-40 кГц, обмежувач, що служить для запобігання пошкодженню, якщо вимірюваний конденсатор виявиться зарядженим, підсилювач високої частоти з коефіцієнтом посилення, що перемикається, детектор, індикатор, стабілізатор напруги і акумулятор зі схемою заряду.
Рис.5 Принципова схема пробника - індикатора ESR електролітичних конденсаторів.
Задающий генератор виконаний на мікросхемі КМОП (CMOS) D1 40106 - 6-ти тригерах Шмідта, що дозволило спростити схему і включити 5 елементів як вихідного буфера. Відомо, що при мінімальній напрузі живлення буферні властивості КМОП елементів, як і будь-яких інших, також падають до мінімуму. Резистори R2 і R3 утворюють дільник, що визначає вихідну напругу на розімкнутих щупах. Діоди VD13, VD14 оберігають виходи мікросхеми D1 від попадання напруги, що опинилися між щупами внаслідок вимірювань конденсаторів, що "виявилися" зарядженими, або при "випадковому" включенні в робочий ланцюг. Від аналогічних випадків захищають підсилювач високої частоти діоди VD1, VD2 та резистор R5.
Підсилювач високої частоти виконаний на транзисторі VT2, і служить для підвищення чутливості при вимірюванні малих значень еквівалентного послідовного опору. Для того, щоб забезпечити вимірювання діапазону ESR 0.2 - 5.0 Ом за допомогою 5-світлодіодного логарифмічного індикатора, діапазон розбили на 2 піддіапазони. Перемикання між піддіапазонами здійснюється перемикачем S1, який змінює коефіцієнт посилення підсилювача високої частоти (УВЧ). Посилення УВЧ на піддіапазоні 1.0 - 5.0 Ом становить орієнтовно 5 і регулюється підбором R8, а на піддіапазоні 0.2 - 1.0 Ом орієнтовно 25 і регулюється мініатюрним підстроювальним резистором (триммером) R10. Цим же резистором в процесі регулювання добиваємося суміщення піддіапазонів.
Індикатор виконаний на мікросхемі DA1 BA6137 (повні прямі аналоги NTE1866, KA2285B, LB1423N, AN6884, GL1223), що є Мікросхема включає активний амплітудний детектор, підсилювач постійного струму, набір компараторів і ключі управління світлодіодами з обмежувачами струму. Мікросхема забезпечує логарифмічну індикацію рівня. Резистор R13 призначений для зниження рівня споживання світлодіодами, коли щупи не під'єднані і всі світлодіоди горять.
Тепер кілька слів про вибір робочої частоти приладу. Ці мікросхеми призначені для індикації рівня сигналу звукової частоти та містять активний амплітудний детектор. Принаймні у мікросхеми BA6137 на частотах вхідного сигналу вище 40 кГц спостерігалася невідповідність між рівнем сигналу і кількістю світлодіодів, що горять / не горять. Наприклад, на частоті 45 кГц і ESR = 1 Ом спалахує лише 1 світлодіод, ESR = 1.8 Ом - 2 світлодіоди (це правильно), а якщо ESR = 5.0 Ом, гасли все, що відповідало ESR < 1 Ом, що врешті-решт призведе до визначення несправного конденсатора як справний. З іншого боку, щоб знизити вплив ємності на показання, бажано вибирати частоту вище (100 - 200 кГц). Тому робочу частоту необхідно підібрати максимально високою, при якій зберігається відповідність показань приладу. Для калібрування та перевірки відповідності шкалі рівнів як джерело ESR можна використовувати безіндукційні опори, наприклад типу МОН.
Для забезпечення стабільності параметрів живлення критичних ланцюгів забезпечується через стабілізатор напруги, зібраний на транзисторах VT3 і VT4. Достоїнство такої схеми стабілізатора - високий коефіцієнт стабілізації і, на відміну від багатьох інтегральних стабілізаторів (voltage regulators), він не дасть вихідну напругу, якщо вхідна впала нижче за рівень, необхідний для забезпечення заданої вихідної напруги (функція UVLO under voltage lock out). Практично, прилад не ввімкнеться і індикатор не загориться, якщо напруга акумулятора впала нижче 3,3 В.
У приладі застосований нікель - кадмієвий акумулятор 3,6 Вольт 80 мА/год. Оскільки ці акумулятори відрізняються невибагливістю, то схема зарядки складністю не відрізняється. На транзисторі VT5 зібрано обмежувач напруги заряду, що обмежує його до 4.5 В.
Прилад зібраний на друкованій платі розміром 140 х 18 мм (формат пробника). Ще одна перевага такої конструкції – немає необхідності мудрувати щупи – адже до їх конструкції та якості пред'являються дуже жорсткі вимоги. У нашому пробнику щупи виконані зі шматка прута діаметром 2,0 - 2.2 мм для високотемпературного паяння (лок). Активний щуп має довжину 50 мм., пасивний – 100 мм.
Налагодження правильно зібраного приладу здійснюється в наступній послідовності:
- Вимикаємо акумулятор.
- Контроль напруги на колекторі VT3 в межах 3.0 - 3.1 Вольт при вхідній напрузі 3.6 - 4.5 В, при необхідності встановлюють підбором R14 та/або R15.
- Підключаємо вольтметр до колектора VT3, а регульоване джерело живлення до його емітера. Починаючи з напруги джерела 2.0 поступово збільшуємо його до точки включення стабілізатора (спостерігається по стрибкоподібному підвищенню напруги на колекторі VT3). Напруга на емітері VT3 повинна бути в межах 3.3 - 3.4 В. Зменшити напругу включення можна трохи знизивши R18. Щоб знову виміряти напругу точки включення, необхідно встановити на регульованому джерелі живлення напругу нижче 2.0 В, вимкнути його, витримати паузу, поки стабілізатор скинеться, включити джерело і знову підвищувати напругу, контролюючи напругу на колекторі VT3. Такий порядок пояснюється тим, що стабілізатор має якість тригера.
- Послідовне налагодження можна проводити з підключеним та зарядженим акумулятором.
- За критеріями, описаними раніше, підбираємо частоту генератора резистором R1.
- Встановити S1 у ліве (за схемою положення).
- Підключити до щупів резистор опором 4,7 Ом і, підбираючи R8, домогтися, щоб горіли 4 з 5 світлодіодів індикатора.
- Встановити S1 у праве (за схемою положення).
- Підключити до щупів резистор опором 0,8 Ом і, повертаючи двигун R10, знову домогтися, щоб горіли 4 з 5-ти світлодіодів індикатора.
На цьому налагодження можна вважати закінченим.
Загалом варто відзначити, що правильно зібрані пробники з R10, заміненим на постійний 220 Ом, задовільно працювали навіть без налагодження.
Шляхи модернізації прототипу пробника - індикатора ESR (equivalent series resistance)
Після випуску першої версії пробника (прототипу) минуло близько 10-ти років, елементна база змінилася за цей час, тому вирішили описати кілька напрямків, за якими ми модернізували наші робочі зразки, які зараз випускаємо.
- Застосуванням синхронного детектора позбавитися залежності показань приладу від ємності конденсатора, що перевіряється. Застосування синхронного детектора накладає умову - відсутність фазових зрушень у ланцюгах виміру. Відповідна адаптація ланцюгів вимірювання призвела до зниження порогової напруги на вимірюваному конденсаторі, при якому вхідні ланцюги (генератора та обмежувача) можуть вийти з ладу. Тобто ланцюги, що підключаються до вимірюваного конденсатора, стають більш "ніжними". Ще один менш істотний аспект - ускладнюється введення у схему функції вимірювання (оцінки) ємності конденсатора, що вимірюється. Але, як показала практика, доцільність такої функції є досить низькою. Тому від цієї функції вимірювання ємності електроліту виключили вже на етапі прототипу, де вона реалізовувалась досить простими засобами (додаванням в схему одного конденсатора і одного перемикача).
- Використання літій-іонного Li-ion акумулятора. При цьому знизиться вага та габарити приладу та збільшиться час роботи від акумулятора. Це вимагатиме застосування зарядного процесора (battery management).
- Ще можна замінити стабілізатор на дискретні елементи на інтегральний. Доведеться підібрати інтегральний стабілізатор з функцією UVLO (under voltage lock out) або організувати її іншими способами.
Словом, немає межі досконалості....
Підсумок. Зібраний пробник - вимірник еквівалентного послідовного опору виявився одним із найбільш затребуваних приладів у майстерні, на який не шкода витратити час і зусилля з розробки та збирання. Після появи в бік професійного цифрового вимірювача ESR вже ніхто не дивиться. Спочатку їм перевіряли ще раз показання зібраного пробника - вимірювача, потім закинули далеко на полицю. Причому, коли стало питання, що одного пробника явно недостатньо, вирішили знову зайнятися розробкою але більш досконалої конструкції на сучасній елементній базі. Від старого варіанту залишився тільки формат приладу: малогабаритний ручний акумуляторний пробник - індикатор на світлодіодах із зовнішнім зарядним адаптером, де прибрано всі додаткові функції на зменшення габаритів і точності вимірювання ESR і розв'язки залежності показань від ємності.
14 вересня 2014 р. м. Одеса
- Деталі
- Перегляди: 1429
- Деталі
- Перегляди: 1411
Обираючи ЕКГ кабель або SpO2 датчик, насамперед необхідно знати марку та тип апарату, вид роз'єму підключення, також може знадобитися серійний номер та рік випуску. Необхідно пам'ятати, що апарати одного і того ж типу залежно від року випуску та серійного номера можуть мати різні роз'єми підключення SpO2 датчиків та ЕКГ кабелів. Особливо це стосується таких поширених в Україні виробників, як Ютас та Mindray. Також необхідно враховувати, що в користуванні іноді трапляється апаратура китайського виробника всюдисущого з бирками відомих брендів. Тому один з кращих варіантів підібрати відповідний датчик або кабель - надати нехай несправний, але комплектний зразок датчика або кабелю. >Якщо необхідного кабелю або датчика в переліку не виявилося - його зазвичай можна замовити, зв'язавшись з нами.
Вибір ЕКГ кабелю для електрокардіографів та реанімаційних моніторів
Види контактів відведення ЕКГ кабелів
Мал.1 4 мм з пружиною "banana"
Мал.2 DIN 3.0 3 мм без пружини
Мал.3 DIN 1.5 мама
Мал.4 засувка "кнопка"
Мал.5 зажим
Контакти видів на Мал.1 та Мал.2 мають кабелі, що застосовуються з кардіографами. повинні підходити до відповідних електродів: грудних (грушок) і кінцевих (прищіпок) Контакти видів на Мал.4 та Мал.5 мають кабелю, що застосовуються з реанімаційними моніторами, а також з кардіографами у складі комплексів проведення стрес-тестів (стрес-системами) Вони кріпляться до липких одноразових електродів.
Роз'єми DIN 1.5 мама (Мал.3) мають деякі кабелі моніторів Холтера, а також деякі збірні ЕКГ кабелю.
При виборі ЕКГ кабелів слід враховувати, що в Україні прийнято Європейське кольорове маркування (IEC).Позначення Американського маркування - AHA.
Слід взяти до уваги, що кабелі для реанімаційних моніторів пацієнта бувають з 3-ма і з 5-ма відведеннями.
Іноді ще важливо знати, чи використовуватиметься кардіограф з кабелем при одночасному використанні дефібрилятора.
Якщо Ви не знайшли в нашому переліку марку Вашого апарату або його тип або виникли питання - будемо раді проконсультувати.
І, нарешті,
рекомендації з експлуатації датчиків SpO2 (сенсорів сатурації кисню крові), ЕКГ кабелів, датчиків температури та інших аксесуарів
- Ізоляція кабелю може ставати жорсткою і крихкою від впливу ультрафіолетового випромінювання (під час обробки операційних бактерицидних ламп), а також при обробці деякими дезінфектантами. Для запобігання попаданню ультрафіолету рекомендуємо апаратуру разом з кабелями та датчиками накривати пелюшками або простирадлами. Якщо ж збільшилася жорсткість кабелю лише поблизу електродів – рекомендуємо змінити дезінфектант.
- Слід уникати потрапляння рідин всередину датчиків SpO2 (сенсорів). Якщо все-таки це сталося – слід якнайшвидше відключити датчик від монітора або пульсоксиметра та видалити рідину за допомогою сухої паперової серветки. Вихід з ладу в таких випадках відбувається зазвичай не відразу, а через якийсь час, зумовлений тривалістю процесу корозії.
- Покази приладів з датчиками SpO2 можуть мати сильну похибку, якщо сенсор одягнений на палець, вимазаний зеленкою, йодом та ін. препаратами, що фарбують. На свідчення можуть впливати навіть нафарбовані нігті пацієнтки. Але особливо погано, якщо барвник ще й встигне вбратися в матеріал світлофільтру. Закордонний виробник рекомендує для цього проводити регулярні огляди датчиків SpO2 та з ознаками фарбування негайно викидати.
03 вересня 2014 р. м. Одеса
- Деталі
- Перегляди: 698